sobota, 4 września 2021

"Ręka pisząca" - nowa książka Wojciecha Kassa

 

Więcej informacji TUTAJ


„Pisarski notes Wojciecha Kassa: studium melancholii i poetyckiego zapatrzenia w świat. Dziennik rozpaczy i ekstatycznego zachwycenia istnieniem cum grano salis. Rzecz o zmartwieniu i afirmacji. Spojrzenie z ducha i z głębi mitu Gałczyńskiego, mistrza z Leśniczówki Pranie. Własne, Kassowe ścieżki – do?...”
(Jarosław Ławski)
„Gnał przez życie, gnał tu i tam, gnał gdzieś, w wielu kierunkach i na wskroś.
Gnał za marzeniami (są dla dyletantów), za wyobrażeniami o sobie samym (głęboko tkwią w ludzkiej naturze), za projekcjami, za majakami.
A kiedy zwolnił i przystanął, nagle spostrzegł, że świat, w którym się urodził został spustoszony i nie ma już krajobrazów i pejzaży, ludzi i rzeczy, które kształtowały miękką tkankę jego duszy.
Zobaczył rumowisko i dym – czyli to, co pozostaje z życia, naszych marzeń, wyobrażeń, projekcji. Właśnie rumowisko i dym – to ich realny kształt.
To był pierwszy wstrząs.
Kiedy więc zwolnił i przystanął było za późno, bo już nic nie dało przywrócić się z widoków świata, z którym wyminął się jak z widmem. I który jak widmo przeminął.
Pozostało umrzeć.
To był drugi wstrząs”.
(fragment)

Ręka pisząca ukazała się w cenionej krakowskiej oficynie "Austeria" (to samo wydawnictwo opublikowało przed rokiem tomik poetycki Kassa Metaf. 20 wierszy o położeniu). 

Książka jest anonsem większej całości. Wyboru fragmentów dokonał prof. Jarosław Ławski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.