środa, 9 stycznia 2013

Wydarzenia


"Wszyscy jesteśmy w drodze". Rozmowa z K. Kuczkowskim
Czytaj więcej.


Słuchowisko Jarosława Jakubowskiego w Programie 3 PR
Czytaj więcej.

Drugie wystąpienie programowe autorów TOPOI
Na półki EMPiK-u trafił nowy numer "Toposu". Jest to drugi numer programowy ukazujący się pod szyldem TOPOI. Specjalne miejsce zajmują w nim teksty poetów TOPOI oraz autorów od lat blisko współpracujących z "Toposem" i środowiskiem TOPOI: odpowiedzi na pytania ankiety Po co poezja?, odrębne głosy krytycznoliterackie oraz blok wierszy.
Wkrótce w dziale WYZNANIA-MANIFESTY-WIERSZE więcej informacji na temat drugiego wystąpienia programowego TOPOI.

 


Arkusz poetycki Krzysztofa Kuczkowskiego
Do najnowszego numeru "Toposu" (5/2013) dołączony został plakat/arkusz poetycki Krzysztofa Kuczkowskiego. Siedem premierowych wierszy, tworzących coś w rodzaju cyklu, autor opatrzył wspólnym tytułem - Boks metafizyczny.


Jeszcze nowsza książka Artura Nowaczewskiego
W Bibliotece "Toposu" ukazał się tom krytycznoliteracki Artura Nowaczewskiego Konfesja i tradycja. Szkice o poezji polskiej po 1989 roku.


Ukazała się książka Artura Nowaczewskiego Dwa lata w Phenianie. Można ją kupić w najlepszych księgarniach.
W kwartalniku „Arttak. Sztuki piękne” ukazał się esej Krzysztofa Kuczkowskiego
pt. Staff – Caravaggio – Spinoza.

Odcinek Literatury na trzeźwo z udziałem Artura Nowaczewskiego już na Youtube:
Wojciech Kass w Kaliszu 
20 września, godz. 19:00; Powiatowa Biblioteka Publiczna, Sieradz.
Wystąpią: Wojciech Kass, Artur Fryz, Sławomir Matusz.
Więcej informacji TUTAJ.


Wojciech Kass w Sosnowcu 
19 września, godz. 18:00; Energetyczne Centrum Kultury; Sosnowiec.
Wystąpią: Wojciech Kass, Artur Fryz, Sławomir Matusz, Karol Bajorowicz, Mirosław Czyżykiewicz, Zbigniew Teper.

Artur Nowaczewski w programie Literatura na trzeźwo 
Artur Nowaczewski, którego książka Dwa lata w Phenianie ukaże się wkrótce nakładem "Lampy", będzie gościem programu Mateusza Matyszkowicza w Telewizji Republika. Emisja programu 7 i 8 września. Sztuka teatralna Przemysława Dakowicza we "Frondzie"
W nowej "Frondzie" wydrukowany został dramat Pociąg do P. Przemysława Dakowicza. Spis treści kwartalnika TUTAJ.


Kass i Dakowicz w "Toposie" 
W najnowszym numerze dwumiesięcznika "Topos, poświęconym twórczości Jarosława Marka Rymkiewicza, znaleźć można m.in. kolejny fragment Notesu Wojciecha Kassa oraz wiersz Zmartwychwstanie Ossendowskiego i esej Rymkiewicz na rydwanie Przemysława Dakowicza.
Jarosław Jakubowski o Mrożku 
Na swoim autorskim blogu J. Jakubowski pisze o korespondencji Sławomira Mrożka. Tekst można przeczytać TUTAJ.Przemysław Dakowicz o powązkowskiej Łączce
Na stronie Teologii Politycznej i w portalu edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej zapoznać się można z artykułem P. Dakowicza Łączka. Wstęp do semantyki miejsca. Zachęcamy do lektury. Tekst dostępny TUTAJ.
sierpień 2013

Artykuł Artura Nowaczewskiego w "Gościu Niedzielnym"
Artykuł Święty z sofijskiej ulicy, zawierający opis jednego z epizodów podróży A. Nowaczewskiego do Bułgarii, można przeczytać TUTAJ.

 

Audycja radiowa poświęcona poezji Wojciecha Kassa
Słowo do poduszki - audycja Roberta Mentla w Radiu Liryce (www.liryczneradio.wordpress.com) mająca na celu kultywowanie muzyki polskiej z nutką poezji śpiewanej oraz słowa pisanego rodzimych autorów. Gośćmi owych muzycznych spotkań bywają przede wszystkim przedstawiciele tych właśnie nurtów artystycznych – począwszy na szaleńcach rocka, skończywszy na najbardziej stonowanych bardach. I znów – zaczynając na poetach ognistego pióra, zamykając na siewcach Krainy Łagodności. 15 sierpnia gościem „Słowa do poduszki” będzie Wojciech Kass – poeta, eseista, członek redakcji „Toposu”, którego wiersze i pieśni śpiewane są przez ikony polskiej piosenki bardowskiej (m.in. Mirosława Czyżykiewicza). 
Audycji można wysłuchać TUTAJ
 

Recenzja tomu  Ojciec się zmienia Wojciecha Kudyby we "Frazie"
Tom Wojciecha Kudyby pt. „Ojciec się zmienia” na łamach „Frazy” recenzuje Ewelina Cenarska. Autorka pisze m.in.: „W tomie Ojciec się zmienia Wojciech Kudyba kreuje postać mężczyzny, który nie boi się przyznać do uczuć, często sprzecznych i skomplikowanych. Bohater wierszy Kudyby zmienia się; dojrzewa do przyjęcia roli ojca, którego sakralnym wzorem jest Bóg – niezmienny, równie wszechmocny, co i bezbronny w swojej miłości do ludzi – po prostu ideał Ojca”. [„Fraza”, 1-2(79-80)2013]

 Cykl wierszy o aniołach Krzysztofa Kuczkowskiego na łamach „Plume Poetry”
Na łamach "The Plume Poetry" jednego z bardziej prestiżowych amerykańskich internetowych czasopism literackich ukazał się duży blok wierszy Krzysztofa Kuczkowskiego w przekładzie Daniela Bourne’a. Publikacja jest dwujęzyczna. Daniel Bourne nie tylko przetłumaczył wiersze (Rilke’s Angel, Kafka’s Angel, Merton’s Angel, The Angel of Oscar Wilde, Beckett’s Angel, The Angel of Etty Hillesum), również opatrzył je krótkim esejem, pt. The Angel’s Share:  Six Poems by Polish Poet Krzysztof Kuczkowski. Publikacji dopełnia biogram poety oraz linki do polskich stron internetowych, z którymi autor Tlenu jest związany.
Wiersze i esej można przeczytać TUTAJ
Nowe wiersze Wojciecha Gawłowskiego w "Arcanach"
Kilka nowych wierszy Wojciecha Gawłowskiego zostało opublikowanych w "Arcanach" (2013/3). Z wierszami można się zapoznać  TUTAJ.


Elżbieta Morawiec o Teorii wiersza polskiego Przemysława Dakowicza
W najnowszym numerze krakowskich "Arcanów" (2013/3) o najnowszej książce P. Dakowicza pisze Elżbieta Morawiec. Tekst można przeczytać TUTAJ.


Jarosław Jakubowski w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Komisja konkursowa GND zakwalifikowała sztukę teatralną Kamień J. Jakubowskiego do drugiego etapu konkursu.


Notes Wojciecha Kassa w "Toposie"
W najnowszym numerze "Toposu" (2013/3) opublikowano kolejny  fragment Notesu Wojciecha Kassa.  Zachęcamy do lektury!czerwiec 2013
 
Fragment  Dwóch lat w Phenianie Nowaczewskiego w "Lampie"
W najnowszym numerze "Lampy" (nr 5-6/2013) znajdzie czytelnik początkowe fragmenty nowej książki Artura Nowaczewskiego Dwa lata w Phenianie, która ma się ukazać w sierpniu nakładem Lampy i Iskry Bożej. W Korei Północnej autor mieszkał w latach 1989-1991. Dwa lata w Phenianie są próbą zmierzenia się A. Nowaczewskiego z tamtym doświadczeniem.Wiersze Artura Nowaczewskiego w "Blizie"
W najnowszym, ukraińskim numerze "Blizy" ukazały się trzy nowe wiersze Artura Nowaczewskiego. Ze spisem treści pisma można się zapoznać TUTAJ.
Wiersze Artura Nowaczewskiego w "Helikopterze"
Magazyn sieciowy "Helikopter" publikuje cztery wiersze Artura Nowaczewskiego.
Można je przeczytać TUTAJ.Kuczkowski-Blake. Dialog poetycki na scenie w Nowej Soli
TEART TRÓJKI, Stowarzyszenie  Nowosolska Akademia Rozwoju zaprasza na  
Opowieść o Mistyku i Truposzu - Wiliamie Blake'u.
William Blake - wiersze
Krzysztof Kuczkowski - narracja i poezja
Scenariusz i inscenizacja - Edward Gramont
Obsada: uczestnicy warsztatów teatralnych 'Teatr Trójki'.
Premiera: czwartek, 20 czerwca 2013, godz. 17:00; Klub Kaflowy, ul. św. Barbary w Nowej Soli.
Spotkanie z autorem prozy i poezji KRZYSZTOFEM KUCZKOWSKIM, godz. 19:00, Miejska Biblioteka Publiczna, Galeria pod tekstem, ul. Bankowa 3, Nowa Sól


Relacja z poznańskiego spotkania z Krzysztofem Kuczkowskim.
4 czerwca w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu gościł Krzysztof Kuczkowski. Autor Tlenu czytał wiersze już publikowane i utwory całkiem nowe. Spotkanie prowadził Maciej Mazurek. Relację z tego wydarzenia przeczytać można w dziale SPOTKANIA AUTORSKIE.
Koncert zespołu KUTABUK. 4 czerwca o godz. 19.15 w Miejskim Domu Kultury w Pelplinie w ramach XVIII Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. Ks. Janusza St. Pasierba wystąpi zespół Kutabuk, którego członkiem jest Artur Nowaczewski. Po koncercie będzie możliwość nabycia płyt zespołu. Spotkania z Jarosławem Jakubowskim:
3 czerwca, godz. 19:00, Galeria Wspólna w Bydgoszczy - spotkanie w ramach Festiwalu Trójkąt Literacki;
5 czerwca, godz. 8:30, Dom Kultury w Pelplinie - spotkanie w ramach Festiwalu Poetyckiego im. Ks. Pasierba;
8 czerwca, godz. 23:30, Teatr Osterwy w Lublinie - czytanie performatywne sztuki Licheń
28 maja 2013 ukazała się nowa płyta Mirosława Czyżykiewicza Ma Chérie. Wśród kompozycji składających się na krążek znajduje się utwór Impresja prańska do słów Wojciecha Kassa.maj 2013

W prasie pojawiły się pierwsze recenzje Teorii wiersza polskiego Przemysława Dakowicza. Na łamach "Gazety Polskiej Codziennie" o tomiku pisze Robert Tekieli, w tygodniku "Do Rzeczy" książkę omawia Krzysztof Masłoń. Z recenzjami można się zapoznać TUTAJ.
W majowych zeszytach "Odry" i "Twórczości" ukazały się obszerne omówienia programowego numeru "Toposu", w którym po raz pierwszy wspólnie wystąpili poeci Topoi. Autorem jednego z nich jest Jan Stolarczyk, drugiego - Grzegorz Kociuba. 
Z oboma tekstami można zapoznać się w dziale "GROZA i SIŁA".Na póki księgarskie trafiła opracowana przez Annę Romaniuk książka Obecność. Wspomnienia o Czesławie Miłoszu. Wśród autorów m.in. Wisława Szymborska, Adam Zagajewski i Wojciech Kass.

 


Nowe wiersze Wojciecha Kassa - Siedzimy sobie tak, Salute, Ziemia, Żar, Tylko one mnie rozpoznawały - znalazły się w 18. numerze czasopisma "Filo-Sofija".W najnowszych "Arcanach" odpowiedzi na ankietę o kryzys polskiej literatury. Wypowiadają się m.in. Wojciech Kudyba i Przemysław Dakowicz. W numerze wydrukowano także wiersz Przemysława Dakowicza Hortus conclusus (z cyklu Łączka).
kwiecień 2013
 
Do "Toposu" dołączony został m.in. nowy tomik Przemysława Dakowicza Teoria wiersza polskiego.Ukazał się nowy numer "Toposu", a w nim m.in. kolejny odcinek Notesu Wojciecha Kassa, rozmowa z Krzysztofem A. Jeżewskim i Mejl do Zofii Zarębianki (o wiecznych wakacjach) Wojciecha Kudyby, omówienie książki Stanisława Stabry Klasycy i nie tylko... (Adrian Gleń) i szkic na temat tomu Głosy Jana Polkowskiego (Przemysław Dakowicz).


W kwietniowym numerze "Twórczości" opublikowane zostały nowe wiersze Wojciecha Kassa. Ze spisem treści numeru można się zapoznać tutaj.W 121. numerze "Zeszytów Literackich" przeczytać można wiersz Wojciecha Kassa Do Zbigniewa Fałtynowicza.marzec 2013

W 14. numerze Arterii można przeczytać recenzję płyty KUTABUK.  Jej autor, Piotr Gajda, pisze m.in.:
Płytę Kutabuka definiuje postać Artura Nowaczewskiego, gdańskiego poety i podróżnika, który podobnie jak bohaterowie On The Road jest niemal nieustannie w drodze, czemu daje wyraz w wierszach stanowiących oprawę tekstową płyty. W jego wędrówce towarzyszą mu (podobnie jak u Kerouaca) „przyjaciele-włóczędzy”: Jakub Noga – sitar (muzyk i także poeta) oraz Jacek Stromski – bębny, kalimbka, ektar i tunga. Razem stworzyli poetycko-muzyczny projekt, który jak dla mnie jest udanym przeszczepem „bitnikowskiej” idei na grunt polski [...].
Cała recenzja tutaj.

 
Warszawska premiera nowej sztuki Człowiek, który nie umiał odejść Jarosława Jakubowskiego 
Więcej informacji tutaj
W Nowych Książkach” (2013, nr 3) Marek Bernacki recenzuje tom Wojciecha Kassa 41. Wiersze. GlosyO sławnych już w literackich kręgach czterdzieści jeden cantos” krytyk pisze m.in.: 
Te perełki, obejmujące zarówno autorskie improwizacje, jak i pomysłowe stylizacje, narodziły się z oporu autora wobec jałowego języka komunikacji społecznej oraz bezdusznej machiny medialnej, która – jak zauważa cytowana w Notesie Maria Janion ‘nie dopuści do tego, aby człowiek zastanawiał się nad sobą’. Jako owoc tej podwójnej walki – ze światem, który poeta kontestuje, oraz z siłami, które niczym biblijnego Jakuba nawiedziły go w czasie postnym Roku Pańskiego 2010 – powstały zaiste wiersze niezwykłe! Kiedy się je czyta uważnie, porażają swoją delikatnością, świeżością i melodyjnością. Smakowane i medytowane, stają się świadectwem różnorodności świata i zapisem duchowego bogactwa.luty 2013
W dwumiesięczniku Arcana ukazała się recenzja Wierszy wobec Innego Wojciecha Kudyby. Jej autor, prof. Krzysztof Dybciak, pisze m.in.:  
„Mamy tu do czynienia z oryginalnie skomponowana książką, zbiorem szkiców analizujących oraz interpretujących utwory współczesnych poetów, jakby monografią złożoną z indywidualnych lektur. Tom Wojciecha Kudyby stanowi zwieńczenie nurtu badawczego, który trzeba nazwać polską sztuką interpretacji. [...]
Poeci, których Wojciech Kudyba zestawia z najlepszymi, to twórcy młodzi lub średniego pokolenia, drukujący regularnie na łamach trójmiejskiego dwumiesięcznika ‘Topos’ i w serii poetyckiej Biblioteka ‘Toposu’. Wymieńmy ich nazwiska: Przemysław Dakowicz, Wojciech Gawłowski, Jarosław Jakubowski, Wojciech Kass, Krzysztof Kuczkowski. W omawianych przeze mnie świetnie napisanych esejach interpretacyjnych Kudyba udowadnia wybitność twórczości poetów ‘Toposu’, równocześnie kształtuje wzorzec rozumienia ich liryki, wydobywając elementy i wartości personalistyczne, często religijne”.


Spotkanie z Jarosławem Jakubowskim
miejsce: Bydgoszcz, Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego, ul. Chocimska 5
czas21 lutego 2013, godz. 18:00
Więcej informacji tutaj
styczeń 2013
Feliks Netz o TOPOI
W styczniowym numerze miesięcznika "Śląsk" o programowym "Toposie" (5/2012) pisze Feliks Netz, wybitny poeta i tłumacz.

"Ukazał się nowy (5/126) numer dwumiesięcznika literackiego TOPOS wydawanego przez Towarz­ystwo Przyjaciół Sopotu. Główne te­maty ostatniej edycji tego doskonale redagowanego czasopisma, zostały za­akcentowane na okładce: topoi, wy­znania, manifesty – poezja. Nazwiska autorów pasjonujących, błyskotli­wych, inspirujących tekstów, świad­czą, iż w Polsce dokonała się (i wciąż dokonuje) zmiana warty; w ciągu mi­nionych dziewiętnastu lat istnienia TOPOSu, dojrzało na jego łamach no­we pokolenie krytyków, eseistów, ba­daczy literatury; większość z nich, nie­mal wszyscy – to także znakomici poeci! I wszyscy oni są obecni w naj­nowszym numerze TOPOSu, który otwiera poemat Wojciecha Kudyby Topoi, po nim następuje blok tekstów w najrozmaitszy sposób badających relacje między poezją a światem, po­etą a rzeczywistością. Pojawiają się pytania o sens istnienia poezji dzisiaj, o miejsce głosu poety we współcze­snym jazgocie, w Polsce i gdzie in­dziej. W pamięć zapada zwłaszcza głę­boko poruszający tekst Wojciecha Kassa Pisząca ręka. Zapiski. 
Takie czasopisma jak sopocki TO­POS, którego prestiż jest bezsporny, którego ranga w skali ogólnopolskiej rośnie z każdą kolejną edycją, dają pewność, że intelektualna rzetelność i wysoki kunszt artystyczny, skutecznie broni się przed nachalną presją (opre­sją!) komercji, zysku, wyścigu szczu­rów i politycznych zapasów. 
Warto czytać sopocki TOPOS!"

Wiersze Przemysława Dakowicza w "Twórczości"
Najnowszy numer "Twórczości" (1/2013) przynosi trzy nowe wiersze Przemysława Dakowicza. Jeden z nich można przeczytać tutaj.
Nowa książka Adriana Glenia
Ukazała się nowa książka literaturoznawcza Adriana Glenia, Do-prawdy. Studia i szkice o literaturze najnowszej.  "Adrian Gleń - pisze Marian Kisiel - 'ujaśnia'. Czyta literaturę zapalczywie, wielokrotnie, totalnie, nawrotowo, bez spoczynku i - zawsze - z wielką przyjemnością. [...] Jeżeli istnieje taki model krytyki, który można nazwać somatyczną, to tutaj mamy do czynienia właśnie z takim wariantem. Czytaniem całym sobą - bez uników, ale też bez ulg. Biorąc odpowiedzialność za całość poznania". 
W książce m.in. szkic o wierszu Przyjście Wojciecha Kudyby.
Zofia Zarębianka o wierszach Wojciecha Kudyby
W drukowanym na łamach "Toposu" cyklu Zofii Zarębianki Teologia poetów ukazał się szkic pt. "Kim jest ojciec?" Sakralny wymiar relacji w nowych wierszach Wojciecha Kudyby. Czytamy w nim m.in. "Logika paradoksu, której podporządkowany zdaje się cały świat poetycki nowych wierszy [z tomu Ojciec się zmienia] i która rządzi obowiązującą w nich dynamiką zmiany, zakłada także swoiste odwrócenie ról (to motyw przejęty z Rilkego) umożliwiające powstanie i umocnienie relacji oraz rzeczywisty rozwój. Co odnosi się zarówno do spotkania z ojcem - w zaświatach i w sobie, we wspomnieniu, jak i do spotkania  we własnym sercu z Niewidzialnym. Dostrzeżenie w Ojcu dziecka potrzebującego pomocy i uznanie w Bogu dziecka wymagającego troski wskazują na zwieńczenie trudnej drogi wewnętrznej przemiany generowanej utratą".
 
Nowy "Topos"
W najnowszym numerze "Toposu" (6/2012), który polecamy Państwa uwadze, znaleźć można m.in. teksty Wojciecha Kassa (Notes), Wojciecha Kudyby (Mail do Krzysztofa Koehlera [o mniejszości]), Adriana Glenia (Koniec krytyki i zadanie myślenia oraz Ślad wciąż się urywa. Notatki na marginesach 'Księgi zakładek' Jacka Gutorowa) i Przemysława Dakowicza (poemat Ein Meister aus Deutschland).

Okno Poezji na stronie Prania
Na stronie internetowej Leśniczówki Pranie otworzyło się właśnie Okno Poezji. Co tydzień Wojciech Kass, gospodarz Muzeum K. I. Gałczyńskiego,  prezentuje wiersz godzien uwagi czytelników. Jako pierwszy opublikowany został utwór Nobody's Song Krzysztofa Kuczkowskiego. Aby zajrzeć do Okna Poezji, należy kliknąć na obrazek umieszczony poniżej.
W dziale MANIFESTY-WYZNANIA-WIERSZE pojawiły się nowe utwory poetyckie.

grudzień 2012


Kolejna recenzja Wiecznego kwietnia J. Jakubowskiego
Tekst można przeczytać tutaj.
Filmowa relacja ze spotkania poetyckiego w Działdowie
Spotkanie z Wojciechem Kassem
Czas i miejsce:  13 grudnia 2012 r., godz. 19.30, Caffe Crema w Giżycku, ul. Warszawska.
Więcej informacji tutaj.
Jesteśmy na Facebooku
Aby nas odwiedzić, kliknij tutaj.

Audycja radiowa nt. TOPOI
Nagranie programu z cyklu Podróże literackie, wyemitowanego 25 listopada 2012 r. na antenie Radia Łódź (prowadzenie: red. Joanna Sikorzanka, goście: P. Dakowicz, W. Kass), zostało umieszczone w serwisie Youtube:
 
Relacja ze spotkania autorskiego z udziałem W. Kassa
Fotografie i filmy dokumentujące przebieg spotkania pt. Poezja ma głos można obejrzeć tutaj.
Krzysztof Koehler o tomie W. Kudyby Ojciec się zmienia
W "Arcanach" ukazała się recenzja książki Wojciecha Kudyby. Krzysztof Koehler pisze m.in.: "[...] to bardzo ważna książka. Jej lektura być może bywa bolesna, ale jest też oczyszczająca, bo mówi o bardzo ważnym, być może najważniejszym doświadczeniu ludzkim: o pamięci, o byciu synem ojca i doświadczeniu ojcowskim, które siłą rzeczy wiąże się z odejściem syna. To stan graniczny. Dosłownie: istniejący na granicy; rzadkiej czystości jest język Wojciecha Kudyby, który w sposób celny, piękny i porażający tej ruchomej granicy pozwala na kartkach książki istnieć. Stąd moc tej książki, jej obezwładniająca siła".
Przemysław Dakowicz w "Arcanach"
Nowy wiersz Przemysława Dakowicza pt. Syndrom Ismeny wydrukowany został w 108. numerze dwumiesięcznika "Arcana".
 
Spotkanie z Jarosławem Jakubowskim
Czas i miejsce:  6 grudnia 2012 r., godz. 17.00, Miejski Biblioteka Publiczna w Koronowie
Więcej informacji tutaj.
Spotkanie z udziałem Wojciecha Kassa
Czas i miejsce: 5 grudnia 2012 r., godz. 17.30, Miejski Dom Kultury w Działdowie
Działdowska Kuźnia Słowa MDK Działdowo zaprasza na spotkanie z cyklu Poezja ma głos z udziałem Krzysztofa Majchrzaka, Wojciecha Kassa i Benedykta Zygfryda Perzyńskiego. Krzysztof Majchrzak wykona utwory Walta Whitmana, Czesława Miłosza, Wojciecha Kassa i Benedykta Zygfryda Perzyńskiego.


listopad 2012


Czterdzieści jeden. Wiersze. Glosy Wojciecha Kassa
W Bibliotece Krytyki dwumiesięcznika literackiego "Topos" ukazała się właśnie książka Czterdzieści jeden. Wiersze. Glosy. Na tom składają się liryki z tomu Wojciecha Kassa pt. 41 (także wiersze ostatecznie niewłączone do zbioru), wyimki z Notesu poety oraz liczne głosy krytyków. Książkę zredagował Zbigniew Fałtynowicz.Święta woda Jarosława Jakubowskiego
Razem z najnowszym "Toposem" wydany został zbiór wierszy Jarosława Jakubowskiego Święta woda.

 


Programowy "Topos"
Ukazał się programowy numer "Toposu", a w nim blok tekstów Topoi  - wyznania - manifesty - wiersze.